„Utenos Utenio“ Valdybos pirmininko postą paliekantis Vaidotas Rastenis mano, kad klubas ir akademija juda tinkama linkme.
Penktadienį „Utenos Utenio“ dalininkų susirinkime buvo patvirtinta nauja valdyba: Utenos rajono savivaldybės atstovai Algirdas Bivainis ir Vidmantas Valinčius, dalininkų atstovai Artūras Gimžauskas ir Kastytis Valantinas, klubo narių išrinktas atstovas Rimantas Turovas.
Dvejus metus „Utenos Utenio“ valdybos pirmininko pareigas ėjęs V. Rastenis džiaugiasi, kad per dvejus metus pavyko nuveikti nemažai darbų. Nors iššūkių taip pat netrūko, komandoje padėtas stiprus pamatas šviesiai klubo ateičiai.
Pavyzdinga veikla karantino metu
Kai šių metų kovą buvo paskelbtas karantinas, gyvenimas mūsų šalyje sustojo. Sportas taip pat. „Utenos Utenis“ vienas pirmųjų klubų Lietuvoje perkėlė veiklą į virtualią erdvę ir suteikė galimybes sportininkams tęsti treniruotis.
„Į virtualią erdvę ne tik perkėlėme savo treniruotes, bet ir drauge su partneriais „Stats4Sport“ organizavome seminarus treneriams. Taip pat organizavome nuotolines treniruotes-mankštas klubo nariams, jiems buvo sukurta speciali treniruočių programa, skaitėme pasakas vaikams“, – vardino V. Rastenis.
Klubo darbuotojai neliko abejingi ir medikams. „Utenio“ stadione jie padėjo įrengti COVID-19 patikros punktą bei padėjo medikams reguliuoti žmonių srautus.
„Utenos Utenis“ pirmasis Lietuvoje parengė „Žaidimo stiliaus knygą“.
Kaip rašoma 42 puslapių knygos įvade, ji yra skirta „Utenio” akademijos treneriams ir žaidėjams. „Žaidimo stiliaus knyga“ turi būti suvokiama, kaip gidas treneriams ir žaidėjams bendrauti viena kalba, naudoti tuos pačius išsireiškimus bei terminus. Žaidimo stilius yra dinamiškas ir nuolat kintantis reiškinys, todėl jo aprašymas turi nuolat pildytis ir atsinaujinti. Jis remiasi tarptautinėmis žaidimo vystymosi tendencijomis, o galutinis tikslas – padėti Lietuvos žaidėjams augti ir suteikti galimybę žaisti aukščiausiame lygyje.
Treneris Aurimas Tilindis paruošė atletinio rengimo programas visų amžiaus grupių futbolininkams su detaliais pratimų aprašymais.
„Sukūrėme žaidėjų profilių aprašymus su detaliomis analizėmis remdamiesi keturiomis kertinėmis „Auri-Dohm“ metodikos kolonomis: technika, taktika, fiziniu pasirengimu ir psichologija. Taip pat pradėjome vykdyti stovyklas jauniesiems žaidėjams, kurie nori ir tikisi sieti savo gyvenimą su futbolu. „Utenio“ FA žaidėjams sudaromos individualios programos, o video analizės tapo kasdienio trenerio darbo dalimi“, – sakė V. Rastenis.
Panaikintos skolos
Didelis darbas per dvejus metus nuveiktas optimizuojant klubo biudžetą ir dengiant buvusius įsiskolinimus.
„Nepaisant sumažėjusio biudžeto, beveik panaikinome skolas. 2018 metų pradžioje jų turėjome virš 139 tūkst. eurų, dabar liko apie 19 tūkst. eurų. Dėl dalies likusių skolų vyksta derybos, o kita dalis yra dalininkų paskolos, dėl kurių didelio spaudimo nejaučiame. Tikiuosi, kad taip yra dėl to, jog mūsų klubas ir akademija juda tinkama linkme“, – sakė buvęs Utenos klubo Valdybos pirmininkas.
V. Rastenis taip pat dėkoja Utenos rajono savivaldybei, be kurios paramos ir palaikymo nebūtų galimybių įgyvendinti išsikeltas užduotis.
Skaičiai rodo, kad nepaisant dvejus metus iš eilės mažėjančio biudžeto, klubas su direktoriumi Mariu Treimaku priešakyje sugebėjo efektyvinti veiklą. Visgi reikia pastebėti, kad jei finansavimas dar mažės, teks aukoti tam tikras veiklas, o tai neabejotinai atsilieps klubo augimui ir užsibrėžtų tikslų siekimui.
Per pastaruosius dvejus metus „Utenos Utenis“ laimėjo tris didelius projektus, kurių bendra suma siekia 444 tūkst. eurų (vidutinė projektų trukmė – 3 metai). Šiuo metu projektų vykdymą pristabdė karantinas, bet tikimasi, kad jie bus pilnai įgyvendinti ir taip bus sutelkta bendruomenė bei pakelta trenerių ir žaidėjų kvalifikacija.
„Per šiuos metus daug dėmesio skyrėme treniruočių kokybės gerinimui, prie to labai prisidėjo analitikas Marius Babravičius, techninis vadovas Carstenas Dohmas. Daug dėmesio skyrėme psichologijos bei sveikos mitybos seminarams, – pabrėžė V. Rastenis. – Pasirašyta sutartis su „Capelli sport“, jos pagrindinis tikslas – plėsti tarptautinį bendradarbiavimą, kuris prasidėjo 2017 m., pasirašant sutartį su viena stipriausių jaunųjų futbolininkų kalvių Danijoje – HB „Koge“. Norime, kad mūsų akademijos žaidėjai turėtų daugiau galimybių tarptautinėje arenoje. Visi šie žingsniai buvo atlikti siekiant to, ko labiausiai reikalauja iš mūsų visuomenė – rezultatų. Ne vienadienių pergalių, bet stabilių ilgalaikių rezultatų – žaidėjų tobulėjimo, žaidėjų paruošimo ir komandinių pergalių. Galiu drąsiai sakyti, kad pamatas yra paruoštas, dabar reikia tik laiko, kad ant jo iškiltų toks pastatas, kokio mes visi tikimės.“
Džiugina žaidėjų pasiekimai
„Utenos Utenio“ ir „Utenio“ futbolo akademijos komandos varžėsi įvairiausio lygio Lietuvos čempionatuose. V. Rastenis prisipažįsta, kad ne visi rezultatai buvo tokie, kokių tikėtasi, tačiau žvelgiant iš ilgalaikės perspektyvos, žengiama teisinga linkme.
„Džiugina tas faktas, kad mūsų akademijos auklėtiniai jau dvejus metus yra nuolat kviečiami į įvairaus amžiaus rinktines. Čia neabejotinai išsiskiria mūsų merginos, kurios jau antrą sezoną žaidė A lygoje. Tai buvo įmanoma tik rėmėjų ir LFF dėka, kurie ženkliai prisidėjo prie komandos biudžeto formavimo“, – aiškino V. Rastenis.
Iš viso 2019-2020 metais į Lietuvos jaunimo rinktines buvo pakviesta 15 žaidėjų. Dvi žaidėjos, šiemet rungtyniavusios „Utenos Utenyje“ užsivilko ir nacionalinės moterų rinktinės aprangą. Dusetiškė Liucija Vaitukaitytė, vasarą padėjusi Utenos ekipai, yra viena rinktinės lyderių, o visą sezoną Utenoje praleidusi vilnietė Greta Guižauskaitė į ją buvo pakviesta po ilgokos pertraukos.
V. Rastenis sako, kad per šiuos dvejus metus įgijo labai daug naudingos patirties. Jis anksčiau yra dirbęs praktiškai visose su futbolu susijusiose veiklose, o trūko tik darbo klube patirties. Dabar ši spraga ištaisyta. Vaidotas tikisi, kad „Utenos Utenis“ išliks patikimose rankose.
„Tenka pripažinti, kad buvo ir nepasiektų tikslų, neįvykdytų pažadų. Gal juos pavyks įgyvendinti ir įvykdyti naujajai valdybai ir jos primininkui. Tikiuosi, kad iškart po visų karantinų ir kai bendra situacija Europoje normalizuosis, bus įgyvendintas ir pažadas aktyviausiems klubo nariams ir jie galės išvykti į kelionę į Daniją, kur galės susipažinti su jų akademijomis ir patys įvertinti, kiek yra pasiekusi mūsų akademija, jei lyginsime ją su šia Skandinavijos šalimi.
Tačiau džiaugiuosi priėmęs šį iššūkį. Dar kartą įsitikinau, kad vienas žmogus yra bejėgis kažką pakeisti. Vienas žmogus gali turėti idėjų ar noro, tačiau pakeisti ar sukurti kažką apčiuopiamo, tokioje bendruomeninėje veikloje, kaip futbolas – neįmanoma. Tik dirbant drauge mes galime pasiekti pokyčių. Ir jei bent vienas ar du žmonės nenorės ar tik imituos veiklą, likusių žmonių darbas ir idėjos greičiausiai nueis šuniui ant uodegos. Džiaugiuosi, kad „Utenyje“ tokių situacijų buvo labai nedaug ir daugelį darbų pavyko įgyvendinti, nors atliekant tokius fundamentalius darbus apie kuriuos kalbėjau anksčiau, labai sunku išlaikyti žmonių motyvaciją, nes šie darbai reikalauja labai daug pastangų, pokyčių, laiko, o rezultatai yra kitokie, nei mes įpratę matyti futbolo aikštėje, kur viskas tampa aišku pažiūrėjus į švieslentę. Jei kalbėtume futbolo terminais, šiuos dvejus metus palyginčiau su pasiruošimu sezonui, tik trunkančiu kur kas ilgiau, – pasakojo V. Rastenis.
Nuo futbolo neatitrūks
V. Rastenis jau turi įdomių pasiūlymų, tarp kurių ir tęsti darbą „Utenos Utenyje“ bei Utenos apskrities futbolo federacijoje (UAFF).
„Žiūrėsime. Dabartinė situacija Lietuvoje yra gera proga kiek stabtelėti ir apgalvoti ateities planus. Ką galiu dar duoti futbolui ir kur mano patirtis būtų geriausiai pritaikoma. Kiekvienas iš mūsų turi tam tikrus gebėjimus ir geriausia atlieka skirtingas funkcijas, kurias atlikęs turi perduoti darbus kitam. Kaip ir treneriai, jie turėtų dirbti su tam tikros amžiaus grupės vaikais, nes skirtingose amžiaus grupėse reikia įsigilinti į kitokius metodus, futbolo detales, psichologinius aspektus, kitaip formuluoti užduotis, kitaip kelti tikslus.
Nesinori būti tuo treneriu, kuris dėl asmeninių ambicijų negali paleisti talentingo vaiko ar grupės vaikų ir taip juos „nuskriaudžia“ atimdamas iš vaikų galimybę augti bendraujant su skirtingais žmonėmis, gaunant kitokią patirtį ir kitokį požiūrį į futbolą. O „Utenos Utenis“ neabejotinai yra tas talentingas vaikas“, – užbaigė V. Rastenis.